żej cieszyć się z naszych zębów. Coraz więcej ludzi decyduje się również na założenie aparatu ortodontycznego, proste i białe zęby są wspaniałą wizytówką. Z tego właśnie powodu warto dbać o zęby już od dziecka. Dentysta podczas wizyty kontrolnej sprawdza czy nie mamy próchnicy na zębach, czy nie odkłada się kamień. Chirurg stomatolog zajmuje się ekstrakcją zębów stałych oraz mlecznych. Często usuwane są zęby mądrości, zwłaszcza kiedy nie wybijają się prawidłowo i są źródłem bólu i infekcji. Gabinet dentystyczny, w którym pracuje ortodonta jest wybierany przez osoby, które nie są zadowolone ze swojego zgryzu i pragną poprawić wygląd zębów. Zakładanie aparatów na zęby jest bezpłatne, jeśli korzystamy z funduszu zdrowia i mamy mniej niż dwanaście lat, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że zapłacimy sporą sumę. Proste zęby są jednak warte tej ceny.
Jednak da się to obejść bo
Do stomatologa chodzić trzeba - o tym wie każdy, bo tak uczyły nas nasze mamy i to powtarzano nam w szkole. Jednak kiedy jesteśmy dorośli i okazuje się, że za stomatologa trzeba płacić, zaczyna pojawiać się pewien problem. Dentysta może być bardzo kosztowny, szczególnie jeśli chodzi o takiego z wieloma latami doświadczenia i dobrą renomą. Czy warto jednak przepłacać i chodzić prywatnie, czy może gabinet dentystyczny w publicznym szpitalu będzie taki sam jak ten w drogiej klinice? Cóż, to wszystko zależy od stomatologa, który tam pracuje. Są lepsi specjaliści i gorsi. Warto popytać znajomych i rodzinę, albo samemu pójść przetestować usługi jakie wykonuje dany dentysta. Bardzo często okazuje się, że ten, do którego można iść publicznie jest bardzo dobry i ma sensu płacić za wizyty prywatne. Jednak jest też duży minus takiego rozwiązania. Na wizytę u takiego stomatologa bardzo często trzeba bardzo długo czekać. Jednak da się to obejść, bo wystarczy umówić się na kolejny termin od razu. Wtedy umawiamy się na przykład na za pół roku i mamy ten problem z głowy. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.
Zakłada się go tylko na jakiś
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.