Komu opłaca sie leczyć zęby? - Dentyści

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów

Choć jest to prawda uparta osoba

Stomatolog to ten z lekarzy, który nie cieszy się szczególną sympatią sporej części społeczeństwa. Choć, obiektywnie rzecz biorąc, nie jest on chirurgiem i nie prowadzi operacji na otwartym sercu, to jednak z

Komu opłaca sie leczyć zęby? - Dentyści Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów
jakiegoś powodu ludzie często wolą omijać gabinet dentystyczny, jeśli tylko nie widzą absolutnej konieczności, by się w nim znaleźć. Ten dziwny lęk, u większości ludzi, bierze się z niezbyt pozytywnych doświadczeń, jakie były ich udziałem, gdy jako dzieci czy młodzież musieli usiąść w fotelu, a dentysta "grzebał" im w ustach. Już sam tan opis nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? I takie właśnie obrazy przywołują w pamięci osoby, które omijają gabinet dentystyczny na kilometr - miejsce to kojarzy im się z nieprzyjemnymi chwilami, do których najczęściej po prostu nie chcą wracać, jeśli nie muszą. Trudno jest przekonać taką osobę, że wiele się zmieniło od tamtego czasu i dzisiaj wizyty u dentysty są znacznie mniej stresujące. Choć jest to prawda, uparta osoba nie będzie w stanie w to uwierzyć, a wręcz jeszcze bardziej będzie chciała postawić na swoim i unikać będzie dentysty jak ognia.


Należy więc zdać sobie sprawę z

W codziennym zwyczajnym dbaniu o zęby wiele osób popełnia ten błąd, iż bardziej koncentruje się na wyborze pasty do zębów niżeli placówki medycznej. A to przecież gabinet dentystyczny jest znacznie ważniejszy. Nawet najlepsza i najdroższa pasta do zębów czy specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej nigdy nie zastąpią nikomu tradycyjnych wizyt stomatologicznych.

Nie można więc powiedzieć, że dba się o swoje zęby i swój wygląd, jeżeli wciąż unika się tego typu wizyt medycznych. Są one absolutnie niezbędne. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że tylko dentysta będzie w stanie człowiekowi pomóc, jeżeli np. dojdzie do rozwinięcia się próchnicy czy innej choroby zębów. Wszelkie środki dostępne w drogeriach, aptekach i sklepach kosmetycznych działają wyłącznie doraźnie. Niektóre z nich są też używane w profilaktyce, ale to nie oznacza, że są w stanie w stu procentach zapobiec schorzeniom związanym z zębami i jamą ustną. Stomatolog powinien być odwiedzany przez pacjentów przynajmniej dwa razy w roku. Takie wizyty kontrolne są absolutnie najważniejsze, bo to właśnie dzięki nim można rzetelnie ocenić stan uzębienia.


Niby rzecz banalna ale jednak dobry

Po czym poznać, że dentysta jest dobry w tym, co robi i że można mu w stu procentach zaufać? Jak znaleźć takiego specjalistę od leczenia zębów, który poradzi sobie z każdym, najtrudniejszym nawet przypadkiem i do tego zrobi to tak, by pacjent w trakcie wizyty nie odczuwał ani typowego bólu, ani nawet psychicznego dyskomfortu? Najlepszych dentystów wyróżnia kilka podstawowych cech. A oto te najważniejsze, na które pacjenci powinni zawsze zwracać uwagę.

Pierwsza z nich - profesjonalizm. Niby rzecz banalna, ale jednak dobry stomatolog musi być profesjonalny. Co to jednak oznacza w praktyce? Między innymi ciągłe dążenie do bycia lepszym w swoim fachu, które będzie się objawiać uczestnictwem w szkoleniach i zdobywaniem wiedzy na własną rękę. Sam gabinet dentystyczny też może sporo powiedzieć o pracujących w nim osobach. Im bardziej nowoczesny on będzie, tym lepiej, bo to oznacza, że stomatolodzy potrafią korzystać z nowatorskich technologii i modernistycznych sprzętów, dzięki czemu są w stanie zaoferować pacjentom znacznie więcej. Nauka cały czas prze do przodu. Lekarze muszą więc ciągle się doszkalać, by nie pozostać w tyle.


Gdy podzielisz się z drugą osobą

Na samą myśl o tym, że masz odwiedzić gabinet dentystyczny, dostajesz ataku paniki, nawet jeśli zapisałeś się na typową kontrolę uzębienia? Najprawdopodobniej masz więc do czynienia z typowym lękiem przed dentystą, czyli bardzo popularną fobią, z którą zmaga się tysiące ludzi na całym świecie. Najlepszym sposobem na jej pokonanie jest technika nazywana ekspozycją. Nie jesteś w stanie zwalczyć swojej fobii, jeżeli cały czas będziesz unikać wywołujących ją sytuacji. Musisz się niestety z nimi zmierzyć. Rób to jednak na spokojnie, by uniknąć pogłębienia i nasilenia lęku.

Dobrze by było, gdyby twój dentysta dowiedział się o twojej fobii. Przy najbliższej okazji opowiedz mu o swoich problemach i strachu. Powiedz, że cierpisz na fobię przed dentystą i wytłumacz, jak ciężkie są dla ciebie tego rodzaju wizyty. Gdy podzielisz się z drugą osobą swoimi obawami, od razu zrobi ci się trochę lepiej. Twój stomatolog może też wesprzeć cię w twoim procesie leczenia. Być może nawet sam zaproponuje ci, byś podczas pierwszych kilku wizyt ograniczył się wyłącznie do rozmowy z nim, zamiast od razu poddawać się skomplikowanym zabiegom.