gia chirurgiczna jest specjalizacją, która dotyczy dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia i chirurgia. Specjalność chirurgii stomatologicznej jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Jest to dość szeroka specjalizacja stomatologii, w ramach której wykonuje się różnego rodzaju zabiegi, przykładowo takie, jak ekstrakcje zębów, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, podcinanie wędzidełek warg oraz języka. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jest to jedna z dwóch specjalności, których ukończenie w Polsce jest uznawane także w Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna z pewnością nie cieszy się dobrą renomą wśród pacjentów, czasem jednak usunięcie chirurgiczne zęba jest konieczne w utrzymaniu zdrowia pozostałych części jamy ustnej.
Klasyfikacja specjalności stomatologicznych
Stomatologia, będąca obszerną dziedziną medycyny, dzieli się na poszczególne specjalności, w ramach których wykonuje się określone zabiegi i działania. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć specjalności, chociażby takie, jak chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, czy ortodoncja. Innymi specjalizacjami, które wchodzą w skład stomatologii, są periodontologia, protetyka, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza. Można wyróżnić także specjalności z pogranicza innych nauk, takie jak zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług zahaczający o różne specjalizacje, jak stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia stomatologiczna. W ramach każdej ze specjalności wykonywane są określone zabiegi, na przykład leczenie kanałowe zębów, nazywane także leczeniem endodontycznym, należy do działu stomatologii zachowawczej. Wyrywanie zębów zaś zalicza się do specjalności zwanej chirurgią stomatologiczną, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny – stomatologii oraz chirurgii.
Zasady utrzymania higieny jamy ustnej
Utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest bardzo ważną częścią profilaktyki próchnicy zębów. Regularne szczotkowanie zębów za pomocą odpowiedniej metody oraz z użyciem właściwie dobranej szczoteczki czasem może być niewystarczające. Warto dodatkowo stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, które skutecznie pozbywają się bakterii w miejscach, gdzie nie sięga zwykła szczoteczka. Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny na wizyty kontrolne. W profilaktyce pomagają również specjalne zabiegi dentystyczne, chociażby takie jak fluoryzacja czy piaskowanie. Profilaktyka powinna być także odpowiednio dobrana do rodzaju zębów, ponieważ uzębienie niektórych osób może być bardziej podatne na próchnicę. W kwestiach profilaktyki, która jest ważną częścią w stomatologii, warto poradzić się naszego lekarza dentysty, by polecił lub wskazał odpowiednie środki do codziennej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że łatwiej jest zapobiegać próchnicy zębów, niż ją później leczyć.